Türkmüsün.Net Portalı - Geçitteki Ülke: Gece Vakti Gündönümü, Türkün Günü mü? Ölümü mü?
   Muhterem Okuyucular

 

KİRPİĞİM

     Bahtiyar Mustanoğlu

 

 

KİRPİĞİM

 

Hiç düşündünüz mü kirpiklerinizi. Belki hayata adım attığımızdan itibaren trilyonlarca kez inip kalkan ve bizim için ruhumuzun hayata açılan penceresi olan gözlerimizi hassasiyetle koruyan onlar değil mi? Hayatın onca kabalığı ve kalabalığı içerisinde belki ancak onları gene bizden kaynaklanan nedenlerle gözümüze kaçtıklarında  fark etmekteyiz.  Ama sanki bize çok bir zarar verecekmiş gibi hemen çıkarma telaşındayız. Düşünün hele belki o kirpik kendini size fark ettirmek için gözünüzün içine kadar sokuluyordur değil mi? Bu bakımdan bence kirpikler hayati öneme sahip. Bu yüzden bence onlar gözümüze kaçtıklarında hemen onları çıkarmaya çalışmamalı. Aslında onları tanımaya çalışmalı o durumda.

 

Belki şu dünyada gözüne bir kirpik kaçmasını memnuniyetle kabul edecek milyonlarca kişi vardır. Neden mi? Aslında göze giden yolda kirpikten geçiyor. Yani o izin verirse göz bebeğini size göstermekte. Ve aslında  gözden aleme yansıyan her şeyde kirpiğin izniyle aleme yayılmaktadır. Onun için bu alemde “kirpiğine kurban olduğum” diyeceğiniz gözü görmeniz önce kirpikleri razı etmenize bağlıdır. Esasen kirpiklerin koruyucu özelliği bu durumda da ortaya çıkıyor. Belki sizi hayatta kem gözlerden koruyan en önemli uzuvda kirpikler.

 

Evet bu dünyada gözüne bir kirpik kaçmasını isteyecek binlerce kişi var ki kendini o göze bağlayan o kancaya yapışmak şikayet edilecek bir şey midir? Hatta o kirpiklerin kılıç hançer olup kalp gözüne saplanmasını sonsuz arzu edecek şuara yok mudur? Hatta o kirpiklerin bir saz olup size gözde bestelenen o mahur besteyi okuması ne güzeldir. Kirpiklerin önemini anlayanlar “kirpiklerin ıslanmasın” derler. Anlaşılır ki o kirpikler ıslanırsa hayat pınarlarınız çağlamaya başlamıştır. Ama bazen olur ki kirpiklerde susarmış. Kaynağı isterse sular onları pervasız.

 

Kirpik bir yelpazedir. Açılıp kapandıkça size nefes aldırır ferahlandırır.

Bazı kirpikler katil olur. Öldürür adamı. Bazısının ki sadece yara açar. Zaten yaralanan memnun o yaradan. Kirpiklerde konuşur gözler kadar. Bazı var ki meydan okur,can alır, hüzün kokar.

 

Kirpikler aslında bir duadır gökyüzüne açılan. Talep eder aleme rahmeti bereketi. Hıfz ve ilan eder kendinde hafızıyeti ve esmayı.

 

Sevgiliyle uzaklık aslında bir kirpik kadardır. Onun elindedir mesafeler. Bazen bir ömür kadar uzun bazen  bir an kadar kısa.  Rahmana dua edin gözünüze bir kirpik kaçsın! Ve sakın onu çıkarmaya çalışmayın…

 

                                                                                              BAHTİYAR MUSTANOĞLU

 

ÖNCEKİ YAZISI

Hele Bismillah

 

   


Türkmüsün.net

Copyright © 2005 Türkmüsün.net    Tüm hakları saklıdır.